Méně zabezpečené aplikace na Googlu končí

Konec užívání méně zabezpečených aplikací pro řadové uživatele Google účtů je na spadnutí. Jak se Vás tato změna bude týkat? Spoléháte-li na Vašich osobních či firemních tiskárnách na funkci skenu do mailu přes SMTP server Googlu, může Vás k 30.5. čekat nemilé překvapení, pokud dosud na daném Google účtu nevyužíváte 2FA.

S vynucením tohoto bezpečnostního prvku Vám totiž Google ukládá, že s Vaším gmailovým účtem nesmí pracovat žádná aplikace třetích stran absentující funkci dvoufaktorového ověřování – s nejvyšší pravděpodobností tedy i Vaše tiskárna.

Kalifornský gigant naštěstí na uživatele svých SMTP služeb úplně nezanevřel, a byť z našeho pohledu nezvládl vyložit karty na stůl úplně transparentním způsobem, stále nabízí skulinky, skrzeva které mají Vaše skenované dokumenty možnost úspěšně protéct z tiskárny do Vaší emailové schránky, a které si nyní představíme.

1. V první řadě se potřebujeme dostat do nastavení našeho Google účtu. Na libovolném webu Google (např. na základním www.google.cz) si v pravém horním rohu rozklikneme ikonku teček a zvolíme “účet”.

2. Na levém bočním panelu se překlikneme na kartu “zabezpečení” a sjedeme až k sekci “Přihlášení do Googlu”.

Pokud již máte dvoufázové ověření zapnuté, přeskočte k bodu č.4

3. Klikneme na Dvoufázové ověření, vyplníme telefonní číslo, zvolíme si preferovaný způsob, jakým budeme získávat přihlašovací kódy (např. SMS zprávou) a projdeme si krátkým procesem nastavení. Po úspěšné aktivaci dvoufázového ověření se kliknutím na šipku v horní části obrazovky vrátíme zpět na kartu “zabezpečení” a opět sjedeme k sekci “Přihlášení do Googlu”.

4. Klikneme na kolonku “Hesla aplikací” a zvolíme si, pro jakou aplikaci heslo generujeme – v našem případě “pošta”. Ve výběru zařízení pak zvolíme možnost “Jiné” a pojmenujeme si ho například “tiskárna” (Pozn.: Obě volby jsou pouze informativní pro pozdější evidenci, pro co byla v minulosti generována hesla, tedy pro správnou funkci není zásadní, kterou položku vyberete.).

5. Klikneme na tlačítko “generovat”. Zobrazí se okénko s šestnáctimístným kódem. A přesně ten poputuje na místo klasického uživatelského hesla do ověřování SMTP na Vaší tiskárně (emailová adresa zůstává stejná).

Příklad využití u staršího typu tiskárny od firmy Canon

No a pokud toto řešení není pro Vás? Stále existjí SMTP služby, které veselé fungují bez 2FA i nadále, jmenovitě například často opomíjený server od Seznamu, nebo starý dobrý Outlook.

Potřebujete-li s nastavením SMTP na Vašich zařízeních pomoci, rozhodně Nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.