Celoplošné USB – C pro elektroniku v Evropě

Po letech jednání se Evropská unie dohodla, že v členských státech zavede jednotnou nabíječku pro elektroniku. Všechna nová zařízení by tak měla využívat rozhraní USB-C.  Jeden z posledních ostrůvků vzdoru zůstává americký Apple, který navzdory několika málo experimentům v minulosti i nadále zůstává věrný svému vlastnímu patentu.

USB-C konektor

Cílem tohoto opatření je snížit množství elektronického odpadu a usnadnit používání mobilních telefonů a dalších přístrojů. V platnost by pak mělo být od podzimu 2024.

Měli bychom se dočkat nabíjecího konektoru tedy u všem možných typů zařízení od telefonů, bezdrátových sluchátek, elektronických čteček, fotoaparátů, tabletů a dalších každodenních zařízeních. Samozřejmě se jedná o ty které toto doposud nesplnily.

Dalším důvodem je určitě to co se každému z nás někdy stalo, že hledal nabíječku na své zařízení a nemohl najít tu se správným konektorem, proto se volá po sjednocení, a to právě na USB-C. To by přineslo i mnoho výhod od svých předchůdců. Příkladem je třeba přenosová či nabíjecí rychlost – to pro mnohé mobilní telefony již několik let znamená nabití na plnou kapacitu baterie za méně než 1 hodinu. To zkrátka třeba s microUSB není možné.

Apple

Mnozí uživatelé Apple ekosystému si bezpochyby pokládají otázku, kdy se společnost začne adaptovat blížícím změnám. Apple se však odpovědím dosud vyhýbá a dělají dále své produkty se svým typickým konektorem Lightning. Výjimkou nebude ani nový iPhonu 14, u žádné z variant se USB-C neobjeví.

Apple však již má více produktů, které mají USB-C příkladem jsou některé iPady a MacBooky. Nemilou novinkou na WWDC 2022 (Konference kde se Apple ukazuje své nové vychytávky a produkty) bylo oznámeno, že nový MacBooky bude mít opět svou nabíječku nikoliv USB-C.

Zajímavosti

Evropská komise si od tohoto nařízení slibuje ušetření nákladů na likvidaci elektroodpadu, který by měl být menší až o 11 tisíc tun odpadu za rok. Dalším by mělo být ušetření uživatelů za “vyhazování” peněz za jiné adaptéry až 250 milionů eur.

Rozhodně se na tuto změnu těšíme a jsme zvědavi jak se situace bude vyvíjet dál.
Dejte nám vědět jak to vnímáte vy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.